II Lubawski Turniej Darta
Sześćdziesiąt lat dzieliło najmłodszego i najstarszego uczestnika II Lubawskiego Turnieju Darta (Still DO 501). Zwyciężył, po raz kolejny, Nica, ale tym razem nie Dariusz, a jego brat Grzegorz. Poziom rywalizacji był naprawdę wysoki, a mecze dostarczyły obserwatorom wielu emocji.

Dariusz Raczkowski, Sławomir Bartwicki i Krystian Okołowski wraz z Błażejem Urbańskim, przedstawicielem Ośrodka Sportu i Rekreacji, już w sobotnie popołudnie rozpoczęli przygotowywanie areny zmagań w II Lubawskim Turnieju Darta. Trzygodzinne prace sprawiły, że następnego dnia, w niedzielny poranek, wszystko było dopięte na ostatni guzik: tarcze wisiały na swoich miejscach, strefa rzutów była przygotowana, podobnie jak kącik z kawą, herbatą i wodą dla uczestników oraz sporej grupy kibiców.

Limit 40. uczestników w turnieju panów wypełnił się jeszcze przed terminem, a chętnych było tylu, że stworzona została nawet lista „rezerwowa”. Nieco słabsza frekwencja była wśród Pań, bowiem z sześciu zapisanych darterek na „starcie” pojawiły się tylko trzy – liczymy, że następnym razem będzie lepiej...

Zawody rozpoczęły się od losowania grup, a ośmiu najwyżej sklasyfikowanych graczy z pierwszego turnieju zostało rozstawionych. Już na tym etapie nie brakowało zaciętych i emocjonujących spotkań. W grupach 4-osobowych grano do trzech, a w grupach 5-osobowych do dwóch wygranych legów. Nie wszyscy faworyci radzili sobie tak, jak zakładali, i nie zabrakło niespodzianek. Na formę narzekać nie mógł m.in. najstarszy zawodnik turnieju, 76-letni elblążanin Edward Pukin, który z trudnej grupy wyszedł do strefy pucharowej z 2. miejsca. - Miłe zaskoczenie, kolejnym na Warmii i Mazurach, turniejem darta (…) Okazuje się, że dla potrzeb dobrej organizacji turnieju rzutek, niekoniecznie musi być np.: pub, hotel z restauracją, czy też sala konferencyjna. Podobnie jest z uprawianym przez darterów "dopingiem", którzy uparcie przekonują niewtajemniczonych, że bez złocistego napoju, nie można się... "wyluzować". Świetna atmosfera turnieju darta w Lubawie, także zaprzecza i temu przekonaniu. Oby takich, spokojnych i wyważonych imprez, było coraz więcej – komplementował zawody najstarszy uczestnik turnieju.

On, tak jak piętnastu innych zawodników z grupowych miejsc 1-2, awansował do fazy pucharowej (wyniki poniżej). Kolejne rundy przynosiły wiele emocjonujących pojedynków, aż doszło do meczów decydujących o medalach. Rewelacja turnieju, Szymon Wroński z Rumienicy, po zaciętym boju pokonał faworyzowanego Michał Świniarskiego z Zielonej k. Żuromina, a w lubawsko-iławskiej konfrontacji Dariusz Raczkowski, w kolejnym 5-legowym spotkaniu, uległ Grzegorzowi Nicy. Mecz o 3. miejsce był bardzo wyrównany, a zakończył się w spektakularny sposób, bowiem Dariusz Raczkowski zapewnił sobie brązowy medal trafiając w „50”. Finał Wroński – Nica także nie zawiódł oczekiwań, a ostatnie słowo należało do drugiego z tych zawodników, który w 5. legu zapewnił sobie złoty krążek.

Dodajmy, że po raz pierwszy w odrębnej grupie rywalizowały panie. Jako, że były tylko 3 uczestniczki, rozgrywały one mecze „każda z każdą” do trzech wygranych legów. Najlepsza okazała się Edyta Bober, która wyprzedziła Wandę i Aldonę Marcinkowskie. Warto zauważyć, że dwie ostatnie panie przyjechały na zawody z pięcioma innymi, niesłyszącymi darterami z Nowego Miasta Lub., co pokazuje, że rzutki łączą ludzi i niech to będzie przykład dla innych dyscyplin sportu!Faza grupowagr. A


1. Szymon Wroński


2. Edward Pukin


3. Adam Świniarski


4. Jakub Bartnikowskigr. B


1. Dariusz Raczkowski


2. Tomasz Szefler


3. Sebastian Kraśnicki


4. Krzysztof Marcinkowskigr. C


1. Michał Świniarski


2. Sławomir Bartwicki


3. Łukasz Berent


4. Szymon Okołowskigr. D


1. Grzegorz Nica


2. Tomasz Gołaszewski


3. Łukasz Rubalewski


4. Dawid Podemskigr. E


1. Daniel Kozłowski


2. Piotr Zieliński


3. Marcin Bednarek


4. Tomasz Ruczyński


5. Andrzej Marcinkowskigr. F


1. Dawid Biegajski


2. Dariusz Krauzewicz


3. Krystian Okołowski


4. Damian Maciołek


5. Łukasz Lewickigr. G


1. Dariusz Nica


2. Damian Klinicki


3. Damian Bober


4. Dariusz Żurański


5. Łukasz Kłosowskigr. H


1. Andrzej Rudziński


2. Dawid Machanowski


3. Mateusz Wiśniewski


4. Andrzej Truszczyński


5. Piotr KraśnickiWyniki 1/8 finału:


Szymon Wroński – Dawid Machanowski 3:0


Edward Pukin – Andrzej Rudziński 1:3


Dariusz Raczkowski – Damian Klinicki 3:0


Tomasz Szefler – Dariusz Nica 0:3


Michał Świniarski – Dariusz Krauzewicz 3:0


Sławomir Bartwicki – Dawid Biegajski 3;2


Grzegorz Nica – Piotr Zieliński 3:2


Tomasz Gołaszewski – Daniel Kozłowski 1:3Wyniki 1/4 finału


Szymon Wroński – Daniel Kozłowski 3:2


Andrzej Rudziński – Grzegorz Nica 0:3


Dariusz Raczkowski – Sławomir Bartwicki 3:2


Dariusz Nica – Michał Świniarski 0:3Wyniki 1/2 finału

Szymon Wroński – Michał Świniarski 3:2


Grzegorz Nica – Dariusz Raczkowski 3:2


Mecz o 3. miejsce


Michał Świniarski – Dariusz Raczkowski 2:3


Mecz o 1. miejsce


Szymon Wroński – Grzegorz Nica 2:3


Klasyfikacja końcowa:


1. Grzegorz Nica


2. Szymon Wroński


3. Dariusz Raczkowski


4. Michał Świniarski


5. Andrzej Rudziński


6. Daniel Kozłowski


7. Sławomir Bartwicki


8. Dariusz Nica

zdjęcie z zawodów zdjęcie z zawodów zdjęcie z zawodów zdjęcie z zawodów zdjęcie z zawodów zdjęcie z zawodów